AS-1600-WH Matt Black wall hung Smart Bidet Shower toilet
Still got a question?
Call 01442 843746 for some friendly help and advice.
Luxury Wall Hung Japanese style smart bidet toilet by Aqua-Sigma
In stock
UK delivery in 2-5 days
Secure shopping
International
delivery available
Product Description
Key Features
  • MODEL: Wall hung floating bidet toilet, Part No: AS-1600-WH
  • Simple to operate via a matt black remote control hand sdet
  • Rear rectal wash
  • Feminine wash
  • Adjustable water temperature: 5 settings
  • Adjustable water pressure: 5 settings
  • Adjustable nozzle positioning: 5 settings
  • Nozzle oscillation
  • Water pulsation
  • Warm Air Drying: 5 settings
  • Night light
  • Soft Close Seat and Lid
  • Click HERE to view a short video of the various functions
Installation Requirements
  • Connection piping to the sewage waste system
  • The seat requires a mains water supply of between 0.7 ~ 7.0MPa / 0.7 ~ 7 Bar pressure.
  • A fully compliant 10A 230V power source protected by a 30mA RCD (in U.K. to BS7671)
  • Click HERE to view the Installation guide and user manual
General Specification
1) Toilet Pan
  • Modern Wall-Hung toilet
  • Made from High-Quality Vitreous China
  • Rimless pan for extra hygiene and ease of cleaning
  • Suitable for horizontal & bottom soil pipe connections​
  • Net Weight: 35 kg
  • Dimensions: 593 x 370 x 445mm
2) Wash
  • • Water Supply Connection: 3/8” BSP
  • • Voltage: 220V ~ 240V AC 50 / 60Hz
  • • Appliance Power Rating: 1600W
  • • Water Feed Pressure: 0.7 ~ 7.0MPa / 0.7 ~ 7 Bar
  • • Water Feed Temperature: 4 ~ 35°C
  • • Ambient Room Temperature: 4 ~ 40°C
  • • Rating: IPX4
  • • Flow Rate: 350 ~ 650ml/min
  • • Water Spray Temperature: 31 ~ 39°C
  • • Wash Cycle Time: 3 mins
  • • Heating Mode: Mini tank
  • • Water Heater: 1200w on maximum power
3) Dryer
  • • Maximum Air Speed: 5m/S
  • • Dryer Power: 280W
  • • Drying Cycle Time: 3mins
  • • Drying Air Temperature: 35 ~ 50°C
4) Remote Control
  • • Frequency Range: 2460MHz